YATIRIM YAPARKEN BUNLARA DİKKAT

Yatırım Yaparken Dikkat Edin
Yatırım Yaparken Dikkat Edin

Yatırım Yaparken Dikkat Edin

Cepte bulunan para, durduğu yerde değerlenmez. Değerlenmeyi bir kenara bırakın, bir gecede ansızın gelen devalüasyon ile beraber tüm değerini bile kaybedebilir. İşte bu değer kayıplarına karşı önlem almak ve sahibi olunan parayı daha da değerli hale getirebilmek için yatırım yapmak gereklidir. Yatırımın ne olduğu hiç fark etmez; Bir iş kurmak, bir arsa, bir ev, dükkân, döviz, altın, emtia, borsa, viop dâhil her şey olabilir. Fakat yatırım yapmak, öyle adını söyleyebilmek kadar kolay değildir. Yatırım, Kulaktan dolma bilgi ile de yapılmaz. Yatırım yapmak, bilgi, tecrübe, güven ve sabır gerektirir.

Yatırım Çeşitleri

Bilgi ve Tecrübe

En iyi yatırım bildiğiniz yatırımdır. Ankara’da yaşayan birisi kendi yaşadığı bölgedeki arsa alım satım fiyatlarına, bu bölgedeki imar dedikodularına ve bölgeye yapılacak yatırım dedikodularına hâkim olan birisi, hiçbir bilgi sahibi olmadığı Edirne’den arsa almaya kalktığında muhtemelen ya kaybedecek ya da kazanmak için daha uzun süre bekleyecektir.

Daha önceki yapılan yatırımlar, o yatırımcının tecrübeleridir. Yatırımcı, daha önce ağzını yakan yatırım araçlarına bir daha yaklaşmazken hiç kaybetmediği yatırım araçlarından da vazgeçmeyecektir. Örneğin birçok yatırımcı, uzun vade de bekleyecek olanlar için altının hiç kaybetmediğini savunmaktadır.

Yatırım Yaparken Bunlara Dikkat

Güvenli Yatırım

Yatırım yapacak kişi için güven en önemli maddedir. Yatırımcı, çevresinden gelen saldırılara karşı uyanık olmalı ve parasını korumalıdır. “Parayı bana ver sana borsada kazandırayım” “Gel ortak olalım, sana şu kadar kar payı verelim” gibi söylemlere karşı mutlaka tetikte olmak gerekir. Güven duyulmayan kişilerle asla böyle işler yapılmamalıdır. Borsada kazandırmak isteyen birisi, hangi hisseye yatırım yapılacağını söylesin neden para istiyor. 😀

Yatırım Yaparak Kazan

Yatırım, Sabır İster

Yatırım yapacak olan kişi, beklemeyi de bilmeli. Alınan döviz, alınan fiyatın altına düşebilir; bu tekrar yükselmeyeceği anlamına gelmez. Bu diğer bütün yatırım araçları için de geçerlidir.  Keşke her yatırım anında kazandırsa ama bu sadece filmlerde ve hayal dünyalarında olur.

Her Yatırım Kazandırmaz!

Para kolay kazanılmıyor ama çok kolay kaybediliyor. Bunun için yatırım yaparken temkinli davranmak gerekir. Kazanmak için yatırım yaparken bir anda her şeyini kaybeden milyonlarca insan var. Eğer sizde kaybetmek istemiyorsanız, yatırımlarınızı yaparken mutlaka ama mutlaka iki kere düşünün.

yorum yapan ilk kişi olun! ile ilgili "YATIRIM YAPARKEN BUNLARA DİKKAT"

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*