Nasıl Tasarruf Yapılır?

Tasarruf Yapmak
Tasarruf Yapmak

Tasarruf Yapmanın Yolları

Çoğu zaman çok fazla harcama yaptığımız ve biraz daha dikkatli davranıp para biriktirmeyi düşünürüz. Ancak tasarruf edip para biriktirmek için ilk adımları atmakta zorlanıp tasarruf etmeyi hep diğer aylara bırakırız.  Tasarruf edebilmek için gerekli olan ilk adımlar atıldıktan sonra zaman içinde daha sağlama adımlar atarak finansal açıdan ileri ki dönemler zorlanma yaşamazsınız. Sizin için ilk adımda tasarruf etmek adına atmanız gereken adımları listeleyeceğiz. Ancak bu adımların hepsini yapmaya çalışmak yerine ilk etapta sizi zorlamayacak adımları atarak kendinizi alıştırmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır. İşte tasarruf için gerekli olan adımlar:

Tasarruf Yaparak Birikim

Sürekli Olarak Hediyeler Almak Yerine Hediyelerinizi Kendiniz Yapmayı Deneyin

Arkadaşa, aileye ve daha nicelerine verilen hediyeler sürekli olarak harcama yapmanıza neden olmaktadır. Bu harcamalardan kurtulmak ve biraz daha rahat nefes alabilmek için vereceğiniz hediyeleri evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Yiyecek karışımları ile hazırlayacağınız hediyeler, süslü mumlar ve el işi ile yapılmış olan çantalar sizin nefes aldıracaktır. Yapacağınız hediyeler şık dokunuşlar yapıldığı takdirde birilerinin dolabında uzun süre kullanılmadan duracağına kullanılma imkanı olan özel hediyeler olacaktır.

Alışverişe Çıkmadan Önce Alacak Listenizi Oluşturun ve Listeye Sadık Kalın

Alış verişi çoğu kişinin hayatında vazgeçilmez bir tutku olarak bulunmaktadır. Bu tutkunun olumsuz sonucu genelde ay sonunda kendisini göstermektedir. Bu tutkunuzdan dolayı olumsuz durumlar yaşamamak için ilk önce gerçekten tasarruf etmek istediğinizden emin olarak alış verişe çıkmanız gerekmektedir. Alış verişe çıkmadan önce gerçekten almanız gerekenlerin olduğu listenizi hazırlamanız ve daha sonrasında bu listeye gerekli kalarak alı veriş merkezinde çok fazla vakit harcamadan çıkmalısınız.

Dışarıya Çıkmak Yerine Arkadaşlarınızı Eve Davet Edin

Arkadaşlar ile sabah buluşulmaya karar verdiğinde geç saatlere kadar dışarıda kalınmaktadır. Hal böyle olunca akşama kadar sürekli olara karttan ya da nakit paradan gidiş yaşanmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için arkadaşlarınızı eve çağırmak sizin için çok daha ekonomik olacaktır. Evde yapılan buluşmalar dışarıda yapılan buluşmalara göre hem daha sıcak bir sohbet imkanı sağlamakta hem de çok daha ekonomik şekilde günü tamamlanmaktadır.

Tasarruf-yapmanın-püf-noktaları

Dolabınızı Düzene Sokun

Büyük bir ciddiyet ile açın ve gereksiz olan eşyalarınızdan kurtulun. Çılgınlar gibi alış veriş yaptığınız dönemler kesinlikle işinize çok yaramayacak ancak 1 2 defa kullanmış olduğunuz eşyaları almışsınızdır. Bu eşyaları dolapta eskimeye bırakmaktansa ikinci el eşyaların satıldığı ve güzel kazançların elde edildiği yerlerde eşyalarınızın satışını gerçekleştirin. Kullanmadığınız eşyalarınızdan kurtulmanız, ek gelir sağlayabilmenizin yanında psikolojinizi de oldukça rahat ettirecektir.

Fast Food Gıdalar Tüketmeyin

Dondurulmuş ve fast food gıdalar çok harcama yapmanıza neden olmanın yanında sağlığınız içinde olumsuz etkiler ortaya çıkarmaktadır. Hem sağlıklı bir hayat sürmek hem de tasarruf etmek için sağlığa zararlı besinler sınıfında bulunan bu yiyecekler yerine evinizde çok daha rahat bir şekilde yapabileceğiniz hafif ve sağlıklı yemekler tüketin.

yorum yapan ilk kişi olun! ile ilgili "Nasıl Tasarruf Yapılır?"

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*