PARA NASIL BİRİKTİRİLİR?

Nasıl Para Biriktirilir
Nasıl Para Biriktirilir

NASIL PARA BİRİKTİRİLİR?

Hepimiz farklı zaman diliminde para biriktirmeyi düşünürüz. Biriktirmiş olduğumuz parayla tatile gitmenin ya da farklı ihtiyaçlarımızı gidermenin hayalini kurarız. Para biriktirmek ve hayalimizdeki şeyi yapabilmek için, yapılması gereken bir takım durumlar bulunmaktadır. Para biriktirmenin yollarına geçmeden önce eğer yüklü bir miktarda borcunuz varsa ilk önce bu borçtan kurtulmanız gerekmektedir. Hali hazırda bulunan bir borcunuz varsa bu borcun ödenmesi sırasında para biriktirme alışkanlığı edinebilirsiniz Borcunuz için her ay ödemeniz gereken miktarı saptayın. Daha sonra aylık bütçenizi ödemeniz gerekli olan borç miktarına göre şekillendirin. Borçlarınızı tek bir çatı altında toplayın. Örnek verecek olursak kredi kartlarında borçlarınız bulunuyorsa bu borçları tek bir kartın çatısı altında toplayın.

Para biriktirmek için yapmanı gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kendinize Biriktirmeniz Gereken Hedefi Koyun

Para Biriktirmek

Para biriktirebilmek için ilk olarak hedef olarak ne kadar para biriktirmek istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Para biriktirme motivasyonunuzu oluşturmak için birikmiş olan paranızla ne yapacağınızı düşünün ardından size gerekli olan miktar kadar hedef belirlemesi yapın. Bu hedef bir tatil olabileceği gibi belli dil eğitimi alabilme hedefi de olabilir.

  • Kendinize Ödeme Yapın

Her ay borç demesi yapıyor gibi bütçenizi ayarlamaya çalışın. Ödeme için düşündüğünüz parayı birikim hesabınıza koyun. Küçük ya da büyük miktar diye düşünmeden gereksiz harcamalar yapmaktansa paranızı sürekli olarak birikim hesabınızda tutun.

  • Sigara İçiyorsanız Bırakın

Sigarayı bırakmak ilk başta kulağa oldukça zor gibi gelebilir. Ancak günde yarım ya da bir paket sigara içiyorsanız yıllık olarak sigaraya ödediğiniz para 4.000 civarına tekabül etmektedir. Bu parayı sigaraya vermekten ve sağlığınızdan olmaktansa birikimini sağlayabilir ve hedeflerinize çok daha fazla yaklaşabilirsiniz.

  • Biriktirmek için Belli Harcamalar Yapın

Birikim Yapmak

Evlerde bulunan elektronik aletler çok fazla harcama yapılmasına neden olmaktadır. Konforlu hayat sunan b u elektronik aletlerin kullanımından taviz vermeden masraflarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.  Çok fazla parlaklık sağlayan lambalar yerine floresan lambaları kullanabilirsiniz. İlk başka kulağa floresan lambaların pahalı olmasından dolayı fikir cazip gelmese de uzun ömürlü tasarruflu kullanım yapma imkanı düşünüldüğünde oldukça cazip bir durum olacaktır.

  • Öğle Yemeğinizi Kendiniz Hazırlayın

Para biriktirebilmek için kullanılacak en etkili yol günlük yapılan harcamaları düzenlemek olacaktır. İşteyken dışarıdan yemek yenmek size 10- 15 liraya ama evden koymak 5 lira gibi bir maliyete denk geliyorsa evden yemek götürmek para biriktirmeniz için size oldukça fayda sağlayacaktır.

Para Nasıl Biriktirilir

  • Her Paranızı Önemseyin

Para biriktirmek için bulunana kumbaralar size ilk başta çocuksa gelse de aslında hiçte öyle değildir. Çoğu zaman elimize geçen demir paraları bir yere koyar bırakırız. Bu demir paraların bir kumbaranın içinde birikmesi demek sizin için biriken para demektir. Küçük harcamalarınızı birikmiş olan bu demir paralardan yaparak her ay birikim hesabınıza koyacağınız parada artış sağlayabilirsiniz.

2 Yorumlar İle İlgili "PARA NASIL BİRİKTİRİLİR?"

  1. sitenizi çok beğendim gerçekten çok faydalı bir site olmuş. hemen sık kullanılanlara ekledim tebrikler…

  2. Sayenizde Para Biriktirmeye Başladım Teşekkürler, başarılar..

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*