Ölen Kişinin Banka Borçları Ne Olur?

Banka Borçlusunın Ölmesi
Bankaya Borcu Olan Ölürse Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Kredi Kartı Sahibi Öldüğünde Borç Kime Kalır? Bir Kişi Öldüğünde Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Kredi Çeken Kişi Öldüğünde Kalan Borç Ne Olur? Kredi Çeken Kişi Öldüğünde Ödenen Taksitler Geri Alınabilir mi?

Hemen hemen her ihtiyaç için kredi çekilebilen, hatta çekilen bir dönemde yaşamaktayız. Kredi veya kredi kartı borcu olmayan ve kredi kartı kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu durumda, ölen her bir kişinin geride bıraktığı ailesi de birer borçlu konumuna düşebilmektedir. Yukarıda bahsi geçen soruların cevapları araştırılıp derlenerek aşağıda sunulmaya çalışılmıştır. Dikkatle okunulmasında fayda olacaktır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu

Kredi Çeken Bir Kişi Öldüğünde Kalan Borç Ne Olur?

Bu sorunun cevabı, ölen kişinin hayat sigortasının bulunup bulunmadığına göre değişmektedir. Her iki durumda da ne olacağı detaylı bir şekilde aşağıda açıklanmıştır. Bazı istisnai durumlar söz konusudur ve bu istisnalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Varsa Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu bir durum değildir. Fakat bankalar ve uzman kişiler özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli kredi çekerken hayat sigortası yaptırmayı ihmal etmemeyi şiddetle tavsiye etmektedir. Kredi çeken kişi hayat sigortası yaptırıp öldüğü zaman, kalan borç silinmektedir. Bu aşamada birkaç istisnai durumlar söz konusudur.

İstisnai Haller;

  • Sigorta şirketi, bu gibi durumlarda hayat sigortası yapan kişinin sigorta yaptırırken hasta olup olmadığını ve bu durumu sigorta yaptırırken bildirip bildirmediğinin tespiti için çalışma yapmaktadır. Eğer sigortalının, Hayat sigortası yaptırdığı dönemde hasta olduğu ve sigortalının bu durumdan haberdar olduğu tespit edilirse sigorta şirketi ödeme yapmayabilir.
  • Sigortalının ölümünün intihar vb. gibi şüpheli durumlarda ölümü sonucunda sigorta genellikle ödeme yapmayabilir. Bu gibi durumlarda sigorta şirketleri otopsi talebinde bulunabilir.Ölen Kişi Borçluysa Ne Olur?

Ölen Kişinin Hayat Sigortası Bulunmuyorsa Kredi Borcu Ne Olur?

Bir kişi kredi borcu bitmeden vefat eder ve vefatı sırasında bir hayat sigortası yoksa o kişinin borçları mirasçılarına aktarılır. Çünkü miras yolu ile dağıtımlarda borçlarda dahildir. Eğer yasal mirasçılar, vefat eden kişiye redd-i miras yaparsa, yani mirasçıdan kalan mirası reddederse, borçlarını da ödemeyebilir. Vefat eden kişi kredi çekerken bir kefil gösterdi ise, bor o kişi tarafından ödenir. Kefil yoksa yasal mirasçılara aktarılır.

Ölüm Halinde Ödenen Taksiler Geri Alınabilir mi?

Kredi çekerken yapılan sigorta borcun tamamı için yapılmaktadır. Yani vefat eden kişinin, bütün kredisi sigorta şirketi tarafından ödendiğinde, ödenen kısmında geri iadesi muhatap bankadan geri talep edilebilir.

Bazı sigorta şirketleri, hayat sigortası yaparken sözleşmeye bazı ek maddeler yerleştirebilmektedir. Böyle bir sigorta yapıldığında sözleşmeyi detaylıca inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olunabileceği gibi alanında uzman bir avukat veya bilirkişi ile görüşerek de süreç hakkında bilgi alınabilir.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartında da, kredi hükümleri aynen geçerli diyebiliriz. Kredi kartı talep edildiğinde hayat sigortası yaptırılmış veya yaptırılmamış ise yukarıda geçen hükümlere göre hareket edilir. En doğrusu ise böyle bir durumla karşılaşıldığında, konunun uzmanı bir avukat veya bilirkişi ile görüşmek ve detaylı bilgi almaktır.

yorum yapan ilk kişi olun! ile ilgili "Ölen Kişinin Banka Borçları Ne Olur?"

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*