Ekonomide 5 Büyük Kural

ekonomide 5 büyük kural
Ekonominin en ömnemli kuralları

Ekonomi Panelinin Kuralları

Ekonomi; üretim, tüketim, ticari her türlü faaliyeti içerisinde barındıran bir yaşam kaynağıdır. Geçim ve hayatı ekonomi sayesinde idame ettirebiliriz. Yani ekonomi, bizim için hava, su, yemek kadar hayati bir öneme sahiptir. Yemeği, suyu, ve hatta soluduğumuz havayı bile ekonomi ile elde ederiz.

Ekonominin kabul gören birimi ise paradır. Halk arasında en çok bilinen şey; Ne kadar para kazanır ne kadar paraya sahip olunursa ve bu parayla ne kadar mal alınırsa bir o kadar da rahat bir hayat sürülebileceğidir.

Evet, çok mal sahibi olmak iyi bir kazanç elde etmek bize rahatı getirebilir ama şunun altını çizmeliyim ki; çok para kazanmak veya çok mal almak yetmez, alınan malı veya kazanılan parayı elde tutmak, savurmamak ta gerekir. Kazanılan maldan veya paradan istifade edilirken Ekonomi Paneli, yani benim için uyulması gereken  vazgeçilmez 5 kural vardır. Bu kurallar sayesinde parayı elde tutabilir ve hatta paraya para katabilirsiniz. Aksi halde elinizde tuttuğunuz her şey geçip gidebilir.

Kural 1: İSRAF

Kolay Para kazanabilen var mıdır? Kolayca mal mülk sahibi olabilen var mıdır? istediğiniz arabayı hiç düşünmeden nakit parayı masaya koyarak alabiliyor musunuz? Aldığınız arabanın masraflarını kolayca hiç düşünmeden yapabiliyor musunuz? Eğer cevabınız HAYIR ise dikkatli okuyun derim.

Çöpe dökülen her bir kaşık yemek, her bir lokma ekmek veya ihtiyaç olmadan alınan bir eşya, keseden çıkan ve çöpe atılan, yani boşa giden zor günlerde döktüğünüz alın teriniz demektir.Eğer parayı önemsiz görüp çöpe atacak kadar çok kazanıyorsanız lütfen çevrenizde ki zorluklar içerisinde yaşayan insanlara dağıtın. Onlar değerini daha iyi bilecektir.

Evinizde veya iş yerinizde hayatınızın her anında israfı önlerseniz, malınıza mal katabileceğiniz su götürmez bir gerçektir. İhtiyaç kadar ekmek alarak, boşa yanan ışıkları söndürerek, kullanmadığınız aletleri kapatarak ve kapalı olan aletlerin fişlerini çekerek, her yıl çöpe attığınız büyük paraları fark edebilirsiniz.

İsrafa Son Vermek

Kural 2: TASARRUF

Alın teri dökerek kazanılan paranızı harcarken dikkatli harcamak demektir. Günümüzde net asgari ücret tutarı 2.324 TL‘dir. Bu maaşla geçinmek elbette zor, bunu kesinlikle kimse tartışamaz. Peki, şunu hiç düşündünüz mü; maaşın yarısına tamah eden ve geçimini bir şekilde sağlamaya çalışan aileler var. Bunu düşündüğünüzde işler değişiyor. Memurlar ve daha yukarıda gelir sahibi olan insanlar için durum daha da farklılaşıyor.

Bütün insanlar her şeyin en iyisini hak eder. Tatil yapmak, zor geçen bir yılın stresini atmak herkesin hakkı. Bu konuda da kimse aksini iddia edemez ve tartışamaz. Bir ürünün büyük bir markası olması o ürünü, her zaman en iyisi yapmaz. Büyük bir markaya sahip ürün almak, o ürünün markası için ekstra para harcamak demektir. Markasız ama aynı kalitede, hatta daha iyi kalitede başka bir ürün bulunabilir hemde daha uygun bir fiyata. İki ürünün arasında ki fiyat farkı da kişinin tasarruf sonucu elde ettiği gelir anlamına gelir. Tatil yaparken de 5 yıldızlı lüx bir otelde tatil yapmak yerine butik otelde veya müstakil ev kiralamak yine büyük ölçüde tasarruf sağlar.

Şu Yazıya da Bir Bakın Derim; Nasıl Tasarruf Yapılır?

Bu arada boşa yanan lambayı söndürmekte tasarruf sağlar.

Kural 3: Birikim Yapmak

Bu kural bir yerde en basit bir yerde en zor kuraldır. Kolay olmasının nedeni, ilk iki kuralı uygulayabilen kişi için geriye, yapılan tasarrufları bir kenarda biriktirmek kalıyor. Zor olan ise birikimi elde tutabilmektir. Aslına bakarsanız, Para Kazanmak kolay iştir. Esas zor olan ise kazanılan parayı elde tutabilmektir.

İsraf engellenip, engellenen israf ve tutumluluk sayesinde elde edilen tasarrufların birikimi, gelecek için bir yatırım olacak. Çocuğun okuluna, yeni bir iş kurmaya, yeni bir araba almaya, ev bark sahibi olmaya veya düğün dernek kurmaya destek olacak.

Kazandığınız parayı elde tutmakta zorlananlar için bir kaç ipucu: Para Nasıl Biriktirilir?

Kural 4: Yatırım

Akılı yatırım para kazandırır, var olanı çoğaltır, olmayana oldurur. Yatırım, ekonomi için yalnızca bir kelimeden ibaret değildir; ekonomi için her şeydir.

Sıra geldi, engellenen israf, yapılan tasarruflar sayesinde biriktirilen para, mal, mülk ile yatırım yapmaya ve paraya para kazandırmaya. Her bütçeye uygun mutlaka bir yatırım vardır. Çiftçilikten anlayan kişiler için köy yerinden ucuz fiyata alınacak olan arsa – tarla tarlanın karının yanında mahsulde kazandırır. Borsadan, Forex’ten, dövizden veya diğer nakdi yatırımlardan anlayanlara Çok Az Sermayeler Çok Para Kazandırabilir.

Yatırım Konusunda Daha Fazla Detay İçeren Yazım: Yatırım Yaparken Bunlara Dikkat!

Kural 5: BİLGİ ve BECERİ

Bilgi ve becerisi olan, bunları da kullanmayı bilen insanlar her daim para kazanırlar. Hiç kimse araba motorundan, motor ustasından daha iyi anlayamaz. Hiç kimse bir hekimden daha çok sağlık bilgisine sahip olamaz veya hiç kimse bir çiftçiden daha çok zirai bilgiye sahip olamaz. Bu kişilere bu bilgiler doğarken yüklenmedi, o kişiler bu bilgileri yaşarken öğrendi. Bu nedenle ekonomi için eğitim kuralı vazgeçilmezdir.

Ekonomi Paneli olarak, ülkenin dört bir yanında, okullarda liseden itibaren ekonomi ve finans dersleri okutulması gerektiğini. düşünüyorum. Yine ülkenin dört bir yanında, Ekonomi Paneli düzenleyerek halk, üretim konusunda veya en azından israf ve tasarruf konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

En azından şehirlerin dört bir yanına bilboard’larda israfın ne kadar kötü tasarrufunda ne kadar iyi bir şey olduğu yer alabilir.

yorum yapan ilk kişi olun! ile ilgili "Ekonomide 5 Büyük Kural"

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*