Dünyanın En İyi Ekonomilerden Biri Dibe Vurdu!

Almanya Ekonomisi Dibe Vurdu
Sanayi Ülkesi Almanya Zor Durumda

Almanya Ekonomisi Kötü Durumda

Almanya ekonomisinde, tarihin en büyük durgunluğu bekleniyor. Almanya Maliye Bakanı “Almanya tarihinde böyle sayılar görülmüş değil. Ancak 3. Çeyrekte toparlanabiliriz. Almanya’da ihracat %11.6 azaldı ve büyümenin eksi yönde %6.3 olması bekleniyor.

Korona Virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken, dünyanın önde gelen ekonomisine sahip sanayi ülkesi Almanya’da ekonominin çöktüğü ifade edildi.

Almanya Maliye Bakanı Peter ALTMAİER tarafından hükumete açıklanan 2020 yılı ekonomi öngörülerinde, savaş sonrasından bu yana Almanya tarihinde ki en büyük resesyon (durgunluk) döneminin mesajını verdi.

Maliye Bakanı ALTMAİER, bu yıl ki büyüme oranının %6.3 oranında düşeceğini, içinde bulunulan kriz etkisinin bir sonraki yıl aşılabileceğini ve Korona salgınının etkisini devam ettirmemesi halinde, ekonomide %5.2 oranında büyüme olabileceğini ifade etti.

Açıklamada, içinde bulunulan krizin son 10 yılda yaşanan en büyük ekonomik kriz olacağını, Corona Virüs etkisini kaybetmesi halinde 2021 yılında ekonomide %5.1 oranında büyüme olabileceğini ve ancak 2022 yılında salgın öncesi duruma dönülebileceğinin vurgusu yapıldı.

Almanya Maliye Bakanı, Ekonominin kötü durumda olduğunu açıkladı

Alman Markaları Tehlikede

Hristiyan Demokrat Partili maliye bakanı ALTMAİER, ülke ekonomisinin hem iç ve dış kaynaklı birçok problemle karşı karşıya kalacağı tüm sektörlerde durgunluğun yaşandığını belirtirken ve bütün işaretlerin derin bir durgunluk (resesyon) dönemine doğru gidildiğinin altını çizdi.

Ayrıca bakan ALTMAİER, halkın korona virüs salgını nedeni ile harcamalarında kısıtlama yaptığı bundan dolayı ise tüketim mallarının yüzde 7.4 seviyesinde, yatırımların yüzde 5 seviyesinde, sanayi malları ihracatının ise %11.6 oranında düşeceğini belirtti.

Çalışan Sayısı Düşecek!

Şuan Amerika’dan daha iyi durumda olduklarının altını çizen Maliye Bakanı ALTMAİER, Alınan tüm önlemlere ve yardımlara rağmen mart ve nisan aylarında 3 milyon kişinin Kısa Çalışma ya yöneldiğini açıkladı.

Ayrıca Alman Maliye Bakanı ALTMAİER, “İş piyasasında bugüne kadar Almanya tarihinde görmediğimiz sayıları göreceğiz. Çalışan sayısı can yakacak şekilde düşecek. En geç mayıs haziran aylarında ekonomik faaliyetlere geri döneceğiz” ifadelerini kullandı. Toparlanma sinyalleri bulunuyor, üçüncü çeyrekten itibaren ise yükselişe geçilecek” ifadelerini kullandı.

156 Milyar EURO’luk Yeni Yardım Paketi

Kriz etkisinde olan işletmeler için 156 Milyar Euro’luk Destek Paketi hazırlandığı, bu paket ile zor durumda olan ailelere, kişilere ve küçük – orta ölçekli işletmelere yardım edileceği açıklandı.

Krizden en çok etkilenen sektörler, Turizm, otelcilik, havacılık ve gastronomi sektörleri oldu. Bu yardım paketi ile bu sektörlere nefes vererek krizin etkilerinin azaltılması hedefleniyor.

yorum yapan ilk kişi olun! ile ilgili "Dünyanın En İyi Ekonomilerden Biri Dibe Vurdu!"

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*