AVM’ler Ne Zaman Açılacak – AVM Çalışma Saatleri

AVM'ler Açılıyor
AVM'ler Ne Zaman Açılacak

Son günlerde salgına yakalanan vaka sayısında yaşanan düşüş, ekonomide de normalleşme çalışmalarını hızlandırdı ve AVM’lerin açılmasını gündeme getirdi. Daha sonra ise bazı kurallar uygulanarak AVM’lerin Açılması Kararı Alındı. “Ekonomi Paneli” bu alınan kararı masaya yatırdı. Peki, AVM’ler Ne Zaman Açılacak? AVM’ler Açılırsa Ne Olur? AVM’lere Gitmek Doğru mu? AVM Deneme Açılışı Ne Zaman? AVM’ler Neden Açılıyor? 

AVM’ler Açılıyor!

04.05.2020 Tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayip ERDOĞAN kabinesi ile 6. kez bir araya geldi ve bu toplantı ile birlikte, özellikle Korona Virüs salgını dönemine ilişkin bir takım kararlar alındı. Bu kararların en dikkat çekeni, en çok yankı uyandıranı ve en çok tepki çekeni ise şüphesiz AVM’lerin açılması kararı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada; Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara uymak suretiyle, giyim eşyası, ayakkabı, çanta ve zücaciye ürünleri satışı yapan mağazaların 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren açılabileceğini belirtti.

AVM Yatırımcıları Derneği tarafından daha önceki günlerde AVM’lerin açılması yönünde talep gelmişti. Fakat, bu talebe ilişkin herhangi bir adım atılmamış veya açıklama yapılmamıştı.  4 mayısta ise Salgın sonrası normalleşme denemesi olarak bir takım denemelerin yapılması uygun görüldü. AVM, Berberler Kuaförler Açılacak yönünde karar alındı. Bu durumun gerçekleşmesi veya devamlılığı ise bazı şartlara bağlanacağı belirtildi. Bu şartlar ve alınacak tedbirler ise yakın zamanda ortaya çıkacak

AVM’ler Ne Zaman Açılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kabine üyeleri 4 Mayısta bir araya gelerek normalleşme sürecini ve bu sürecin işleyişini ele aldı. Bu toplantının ardından ise alınan kararlar açıklandı. Alınan kararlardan en dikkat çekeni ise bazı şartlara bağlı kalarak AVM’lerin açılacak olmasıydı.

Bilim kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının Aldığı kararlar doğrultusunda; AVM’ler 11 Mayısta Açılacak ve 1 Hazirana kadar deneme sürecinde açık kalacak. 1 haziranda ise duruma göre ise açık kalıp kalmayacağı ve yeni süreç değerlendirilecek. “AVM’ler 11 Mayıs – 1 Haziran Arasında Açık” olacak ve bu süreç değerlendirilecek.

AVM'ler AÇılırsa Ne Olur?

AVM Çalışma Saatleri Ne Olacak?

AVM’ler, 11 Mayıs – 1 Haziran arasında deneme süreci olarak açık kalacak. Bu deneme sürecinde, AVM Çalışma Saatleri’de normalden farklı olacak. Bu Süreçte AVM Açık Olma Saatleri “11.00 – 19.00” saatleri arası olarak belirlendi. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşanmazsa AVM Çalışma Saatleri normale dönecek.

AVM’ler Neden Açılıyor?

Korona Virüs salgınına yakalanan kişi sayısında yaşanan düşüşün ardından normalleşme süreci gündeme geldi. Salgının, günlük hayat ve ekonomi üzerinde oluşturduğu etki ve yaraları sarmak ve kötü etkilerini yok edip günlük hayata dönebilmek adına böyle bir adım atıldığı düşünülmektedir.

Diğer yandan ise, korona virüs salgını döneminden önce ülkenin zaten bir ekonomik daralma içerisinde olduğu, korona virüs dönemine girilmesi ile de bu daralmanın hızlanması ve gittikçe de daha büyük bir seviyeye ulaşması, ülke ekonomisinin ise üretime dayalı olmamasından dolayı böyle bir adım atıldığı düşünülmektedir. Tüketime dayalı olan ülke ekonomisinde uygulanan kısıtlamaların kaldırılması ile ekonomiye nefes aldırılması hesaplanmaktadır.

AVM’ler Açılırsa Ne Olur?

Tedbir amaçlı AVM’ler kapatılmadan önce, AVM’lerde ki görüntü herkesinin gözünün önünde. Hınca hınç dolu mağazalar, havasız alanlar, indirim kuyruklarında sıra kapmacalar veya hijyenden uzak ihtiyaç giderme yerleri. Şimdi ise bu alanların tekrar aktif edilecek! Böyle bir ortamda virüsün yayılma hızı ne olurdu? Alınan önlemlere herkes uyacak mı? Uymayanlara ne yapılabilecek? Alınan tedbirler ne kadar yeterli olacak?

AVM’ler açıldığında tüm bu sorular cevap bulacak. Hep beraber sonucun ne olacağını ve alınan bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu göreceğiz.

AVM’lere Gitmek Doğru mu?

Bu sorunun cevabını Ekonomi Paneli değil herkes kendisi verecek ve bu sorunun cevabı kendi hayatınızı ne kadar sevip sevmediğinize bağlı olacak

1 Yorum İle İlgili "AVM’ler Ne Zaman Açılacak – AVM Çalışma Saatleri"

  1. Bana göre AVM’ler rant gemisini yüzdürmek için açılıyor…
    Ekonomi Paneli sayfasını çok beğeniyorum. Yeni bir site ama bu site ilerde ses getirecek. Ekonomi alanında tamamen özgün içerikler bulunabiliyor. Başarılar

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.


*